İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taksici emekli maaşı

Taksici emekli maaşı yazımızda gerek emekli olmayan fakat emekliliğini taksicilik mesleğini icra ederek gerçekleştirmeyi planlayan kullanıcılarımız olsun, gerekse emekliliğinden sonra taksicilik mesleğini yaparak kazanacağı parayı hesaplamayı arzulayan kullanıcılarımız olsun, herkes için gerekli bilgileri tüm detaylarıyla derleyip toplamış bulunmaktayız.

Taksici Emekli Maaşı

Yukarıda belirttiğimiz şekilde iki kategoride bu konuyu ele alacağız. Fakat detaylara giriş yapmadan önce sizlerle güncel taksici maaşlarını paylaşmamızda fayda var. Taksici maaşları güncel dolar kuruna, hangi şehirde taksicilik yapıldığı, taksi aracının marka ve modeli, mesai saatleri ve esneklik durumu gibi çoğaltabileceğimiz bir çok etmen tarafından belirlenmektedir. Net bir ortalama çıkaramayacağımız için en yüksek, en düşük ve ortalama olmak üzere sizlere taksici maaşlarını listeledik.

Ticari Taksi Şöförü Maaşları

En Yüksek Ticari Taksi Şöförü Maaşı (aylık)
13.000 TL

En Düşük Ticari Taksi Şöförü Maaşı (aylık)
3.000 TL

Ortalama Ticari Taksi Şöförü Maaşı (aylık)
5.070 TL

Taksici Emeklilik Şartları

  • Hizmet akdi, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmama (tarım da dahil) ve kamu görevlisi olarak çalışmama,
  • İsteğe bağlı sigortalı olmama,
  • Banka sandıklarına tabi çalışmama,
  • Gelir veya aylık almama,
  • 18 yaşını doldurmuş olma,

Taksi Şöförü Emeklisine Sağlanan Haklar

Bu sigortalılara, 5510 sayılı Kanuna göre gerekli şartları yerine getirmeleri halinde kendilerine malullük ve yaşlılık aylığı, ölümleri halinde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacaktır. Kendileri ya da bakmakla yükümlü oldukları kişiler, genel sağlık sigortasından sağlanan sağlık yardımlarından yararlanacaklardır.

Taksi Şöförü Emeklilik Maaşının Hesaplanması

Prim İşlemleri

2021 yılı için, Ek-6 sigortalılarının ödemeleri gereken aylık prim tutarı; prime esas günlük kazanç tutarının 28 katı üzerinden hesaplanmaktadır. Prime esas kazancın hesaplanacağı gün sayısı her yıl bir puan artırılarak 2023 yılında 30 güne ulaştığında sabitlenecektir. Buna göre 2021 yılı için, asgari ücret üzerinden prime esas kazanç beyanında bulunan bir Ek-6 sigortalısının ödemesi gereken aylık prim tutarı: 3.577,50 TL × %32,5 × 28 ÷ 30= 1.085,18 TL’dir. Bu kapsamdaki sigortalıların %3 oranındaki işsizlik primini de ödeyerek işsizlik sigortasına tabi olmayı talep etmeleri halinde ödemeleri gereken aylık prim tutarı 3.577,50 TL × %35,5 × 28 ÷ 30= 1.185,35 TL olmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizin çalışma alt yapısı maps ve google algoritmalarından yararlanılarak hazırlanmıştır. Kullanıcılarımıza bilgi aktarırken güncel ve doğru olması yönünde çalışmalarımız süreklilik ile devam etmektedir. Amaç olarak bir noktadan diğer noktaya taksi ile yolculuk etmek isteyenlerin önceden ödeyeceği tutar konusunda bilinçlenmesi hedeflenmiştir. Yoğunluk olarak ve en çok aranan istanbul taksi ücreti hesaplama için de sayfa içerisinde yer alan başlıkları detaylıca inceleyip güncel ödeme hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazılmasını istediğiniz konumlar için iletişim kurunuz.

taksi ücreti


Km açılış ücreti, km hesaplama, yolculuk süresi gibi bir takım veriler ile taksi ücreti hesaplama yapılmaktadır. Türkiye genelinde il, ilçe, mahalle, köy ve tüm konumlara ulaşan taksiler için sitemizden taksi ücreti bilgisi alabilirsiniz.
Tüm Hakları Saklıdır